Zalety i wady płyty indukcyjnej – najważniejsze funkcje i technologie.

Płyty indukcyjne cieszą się ogromną popularnością, coraz częściej zastępują klasyczne płyty gazowe. Aby poznać płyty indukcyjne, musimy wiedzieć jak działają. Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, oznacza to, że po położeniu metalowego (ferromagnetycznego) naczynia, między naczyniem a polem indukcyjnym wytwarzane jest silne pole magnetyczne. Powoduje to nagrzanie naczynia. Energia elektryczna wykorzystywana jest niemal w 100%, co przekłada się na przyspieszenie procesu gotowania.

Zalety płyty indukcyjnej

Jedną z najważniejszych zalet płyt indukcyjnych jest oszczędność energii. Płyty indukcyjne rozpoznają wielkość naczynia, co przekłada się na wykorzystanie energii elektrycznej w 100%.

Kolejną zaletą jest przyspieszenie czasu gotowania, dzięki zastosowaniu dużej mocy grzania, nowe płyty indukcyjne potrafią zagotować wodę w garnku lub czajniku w około 1 minutę.

Dodatkowo korzystanie z płyty indukcyjnej jest bezpieczne. Używając płyty indukcyjnej zmniejszasz ryzyko poparzenia. Płyta nie nagrzewa się podczas gotowania. Pozostaje lekko ciepła, wynika to z kontaktu ciepłego naczynia ze szkłem.

Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania powierzchni płyty w czystości. Spadające kawałki jedzenia, wyciek wody z gotowania nie jest straszny, gdyż nie przypali się to bezpośrednio na powierzchni płyty. Po zakończonej pracy, powierzchnię płyty wystarczy przetrzeć miękką ścierką z płynem do mycia szyb.

Ponadto używając płyty indukcyjnej nie przejmujemy się przypadkowym włączeniem, gdyż płyta nie będzie grzała żadnego pola, chyba, że będzie na nim stał odpowiedni garnek.

Płyta indukcyjna cechuję się łatwością doboru do kuchni. Użytkownik nie ma problemu z wyborem koloru, gdyż czarne szkło pasuje do każdego czarnego szkła, kwestie oznaczenia pól to indywidualny wybór.

Wady płyty indukcyjnej

Główną wadą płyty indukcyjnej jest początkowo duża inwestycja. Wysokie koszty generowane są poprzez kupno samej płyty indukcyjnej, gdzie ceny rozpoczynają się od około 1000 zł., dodatkowo należy doliczyć koszt specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej – zwykłe garnki nie nadają się do płyty indukcyjnej.

Kolejną wadą jest specyfika działania czyli wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Ze względu na wysokie pole magnetyczne nie zaleca się korzystania z płyty ludziom, które posiadają rozrusznik serca.

Popularne funkcje stosowane w płytach indukcyjnych marki BERG:

Blokada sterowania (Child Lock) – polega na tymczasowym zablokowaniu sterowania, tak aby mieć spokojną głowę podczas opiekowania się dziećmi itp.

Timer – ustawienie czasu gotowania to jedna z najważniejszych funkcji, jest bardzo przydatna, polega na ustawieniu konkretnego czasu gotowania dla danego pola.

Automatyczne wyłączenie – polega na automatycznym wyłączeniu płyty po minucie bez obecności garnka na danym polu grzewczym.

Wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega przed przypadkowym dotknięciem gorącego pola i oparzeniem się.

Booster – jest to maksymalny dostępny poziom grzania w płycie indukcyjnej na danym polu.

Sterowanie typu slider – tego typu sterowanie ułatwia kontrolę pracy płyty, pozwala na szybszy i dokładniejszy wybór dostępnej mocy grzania dla danego pola. Może być dla jednego pola lub do

FlexZone – jest to funkcja, która polega na połączeniu dwóch oznaczonych pól, tak aby pracowały w tym samym momencie z taką samą siłą. Są pomocne przy naczyniach typu brytfanka oraz przy wszystkich podłużnych naczyniach.

Czerwony wyświetlacz – wszystkie płyty indukcyjne marki BERG posiadają wyświetlacz w kolorze czerwonym.