Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu – najważniejsze funkcje.

Jaki okap kuchenny wybrać? Co należy wiedzieć o sposobie wentylacji i rodzaju montażu? Czym różni się wyciąg od pochłaniacza? Jako eksperci z wieloletnim doświadczeniem i szeroką wiedzą przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik, który pokieruje Państwa w wyborze okapu.

Jedną z najważniejszych funkcji okapie jest jego sposób pracy. Funkcję okapu dzielimy na dwie główne funkcje: pochłaniacz lub wyciąg.

Urządzenie, które działa w funkcji pochłaniacza nie jest podłączone do wentylacji i ma założone filtry węglowe. Filtry węglowe odgrywają w tym przypadku główną rolę. Filtry zawierają w sobie węgiel aktywny, który kiedy styka się z oparami, redukuje powstałe zapachy, tak aby czyste powietrze wróciło do pomieszczenia.

Ważną kwestią jest, to aby zostawić okap po zakończonym gotowaniu na chwilę pracy bez oparów, tak aby wysuszyć filtr węglowy w celu przedłużenia jego żywotności.

Okap, który pracuje w funkcji wyciągu, wentyluje opary i nieprzyjemne zapachy na zewnątrz kuchni za pomocą kanału wentylacyjnego. Nie trzeba w tym przypadku dodatkowo wyposażać się w filtry węglowe. Urządzenie, które działa, w formie wyciągu pracuje ciszej i wydajniej od okapu, który działa w trybie pochłaniacza.

Okap kuchenny, to segment z branży AGD, który cały czas się zmienia, mamy coraz to nowe modele, innowacyjne sterowania, sposoby montażu itp. Możemy wyróżnić okapy z różnymi sposobami montażu tj.:

Okapy do zabudowy (wkłady) – to grupa okapów, która polega na wykorzystaniu szafki do montażu urządzenia. Zyskują na dużej popularności, ponieważ możemy posiadać zabudowę meblową górnych szafek na całej szerokości. Urządzenie charakteryzuje się widoczną częścią roboczą czyli spodem okapu. Okapy występują w różnych konfiguracjach (szerokościach, mocy itp.).

Najlepsze okapy do zabudowy (tutaj trzeba podlinkować okapy z filtrem okapy do zabudowy)

Okapy wyspowe – zyskują coraz większą popularność wśród nowych użytkowników. Montowane raczej w kuchniach projektowanych „na nowo”. Okapy te są montowane nad wyspami lub w narożniku kuchni. Wyróżniamy tutaj okapy o kształcie tuby, odwróconej litery T oraz sześciany montowane na linkach.

Najlepsze okapy wyspowe (tutaj trzeba podlinkować okapy z filtrem okapy wyspowe)

Okapy przyścienne (skośne, kominowe, klasyczne, tuby) – to obecnie najpopularniejszy segment wśród okapów w Polskich domach. Montaż okapu przyściennego polega na przytwierdzeniu go do ściany, tak aby urządzenie pochłaniało opary tuż nad płytą kuchenną. Wyróżniamy tutaj okapy skośne, w kształcie odwróconej litery T lub klasyczne z drewnianą listwą do wybarwienia. Modele te przeważnie są wyposażone w maskownicę komina, gdzie pod nią ukryty jest przewód od wentylacji. Okap przyścienny to rozwiązanie designerskie i bardzo praktyczne.

Najlepsze okapy przyścienne (tutaj trzeba podlinkować okapy z filtrem okapy przyścienne)

Okapy teleskopowe – tzw. szufladowe, czasy swojej świetności mają za sobą, ale nadaj znajdują dużą grupę odbiorców. Są to okapy montowane pod szafką, lecz mają widoczny frontowy panel, który wysuwa się jak szufladę. Oczywiście okapy teleskopowe mogą pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. Okapy te cechują się łatwością użytkowania, posiadają duży obszar pochłaniania oparów.

Najlepsze okapy teleskopowe FOX, FLAT, TRIP,

Kolejna kwestia związana z wyborem okapu to rodzaj oświetlenia. Aktualnie najpopularniejsze są okapu z oświetleniem LED, które cechują się niską emisją ciepła oraz niskim poborem energii. Oświetlenie LED może występować w postaci jednego lub dwóch punktów świetlnych. Dodatkowo możemy spotkać oświetlenie występujące jako pasek LED. Pamiętaj, że oświetlenie będzie miało bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.

Dobór okapu do kuchni, to jedna z najważniejszych rzeczy. Pamiętaj, że rodzaj montażu, głośność i oświetlenie będą miały wpływ na codzienne użytkowanie.