Rodzaje sterowania okapów, porównanie, wady i zalety każdego rozwiązania.

Sterowanie okapu ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania okapu kuchennego. Jeżeli chcesz poznać różnicę w rodzajach sterowania zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Sterowanie sensorowe – w dobie smartfonów oraz innych urządzeń obsługiwanych dotykowo, sterowanie sensorowe (dotykowe) z pewnością będzie wygodnym uzupełnieniem funkcjonalności okapu. Powierzchnia na szkle jest czuła na wszelkiego rodzaju dotyk, co wpływa na precyzyjność zwiększania mocy, włączania oświetlenia i funkcji dotykowych typu „timer”.

Przykładowe okapy ze sterowaniem sensorowym/dotykowym.

 

Sterowanie elektroniczne – zwane inaczej Soft-Touch. To przyciski o miękkim kliku, za pomocą, którego można wybrać dostępnie dowolną funkcję. Ten tym sterowania może charakteryzować się: podświetleniem przycisków, elektronicznym wyświetlaczem LED lub LCD.

Przykładowe okapy ze sterowaniem elektronicznym typu Soft Touch.

Sterowanie mechaniczne – w tym przypadku kontrola pracy okapu odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych zazwyczaj na froncie okapu. Sterowanie tego typu jest najprostszą forma kontroli pracy okapu. Okap w tym przypadku nie posiada wyświetlacza. Sterowanie polega na wciśnięciu wybranego przycisku. Montowane w okapach bardziej klasycznych lub budżetowych ze względu na jego specyfikę.

Przykładowe okapy ze sterowaniem mechanicznym – przyciskami.

 Sterowanie pilotem – pilot służy do sterowania okapem z odległości kilku metrów. W niektórych modelach te sterowanie jest jako podstawowe wyposażenie a w niektórych jako sterowanie opcjonalne (tak aby ułatwić wygodę sterowania). Pilot jest niezbędny w przypadku okapów sufitowych.

Przykładowe okapy ze sterowaniem pilotem – w standardzie lub opcjonalnie.

 Sterowanie suwakowe – sterowanie mechaniczne za pomocą suwaka występuje w okapach rustykalnych oraz niektórych okapach teleskopowych. Kontrola pracy okapu odbywa się poprzez przesunięcie suwaka w wybraną stronę. Jest to sterowanie charakteryzujące się specyficznym klikiem.

Przykładowe okapy ze sterowaniem suwakiem.

Sterowanie gestem – jest to nowoczesne sterowanie spotykane w marce BERG. Sterowanie te ma ogromny wpływ na komfort pracy przy kuchni grzewczej. Podczas gotowania nasze dłonie często nie nadają się do wciskania lub przesuwania przycisków. Uruchomienie lub zwiększenie mocy okapu polega na wykonaniu ruchu dłoni na wysokości zamontowanego czujnika. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, dodatkowo niektóre modele ze sterowaniem gestem posiadają sterowanie sensorowe lub pilot w zestawie.

Przykładowe okapy ze sterowaniem gestem:

okap INSET GEST >>>