Jak utrzymać czystość piekarnika?

Czyszczenie piekarnika to bardzo ważna kwestia, dzięki niej będziemy mieli większy komfort pracy oraz nasze urządzenie będzie przez dłuższy okres czasu utrzymane w czystości. Wyróżniamy rodzaje czyszczenia:

Emalia łatwo czyszcząca – nowoczesne piekarnik posiadają emalię, która poprzez swoją śliskość pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość piekarnika. Boki wnętrza piekarnika wyróżniają się brakiem zagłębień. Czyszczenie takiej powierzchni jest naprawdę łatwe.

Czyszczenie parowe – czyszczenie piekarnika polega na wlaniu około 200 ml wody na blachę, która jest do tego przystosowana. Następnie włączamy program i czekamy aż się zakończy. Po skończonej pracy, mamy zmiękczone zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je szmatką. Do poprawienia efektu, można dodać trochę octu.

Kataliza (panele katalityczne) – szerokie wkłady instalowane po bokach piekarnika. Wkłady katalityczne są szorstkie, dzięki takiej budowie absorbują tłuszcz i go wypalają. Wkłady mogą być wymienne, zależne od producenta czy też danego modelu.

Pyroliza – jedyna opcja czyszczenia piekarnika w pełni skuteczna, lecz posiada również swoje wady. Taki rodzaj czyszczenia polega na rozgrzaniu piekarnika do około 500°C i wypaleniu całego brudu w popiół. Zazwyczaj do tego typu czyszczenia musi ściągnąć wszystkie drabinki, wyjąć wszystkie blachy, brytfanki itp. Podczas całego procesu możemy czuć zapach spalenizny, ale to normalne zjawisko. Z wad na pewno możemy tutaj zauważyć, brak możliwości umiejscowienia piekarnika bezpośrednio przy lodówce, konieczność wykonania dodatkowej wentylacji w pionie szafek gdzie jest umiejscowiony piekarnik. Czyszczenie te zaleca się osobą, które pieką dużo mięsa. Zaleca się używanie pyrolizy maksymalnie raz w miesiącu.

Do czyszczenia piekarnika należy używać bezpiecznych detergentów o gładkiej strukturze oraz miękkich ścierek, tak aby nie porysować komory piekarnika.

Model, który posiada czyszczenie parowe oraz emalię łatwoczyszczącą to – Piekarnik BERG BGOV12 oraz BGOV9.

Model, który posiada czyszczenie katalityczne oraz emalię łatwoczyszczącą to model BGOV10.

Wszystkie piekarniki marki BERG posiadają 3 lub 2 szyby łatwe w demontażu do czyszczenia!