Jak utrzymać czystość piekarnika?

Czyszczenie piekarnika to bardzo ważna kwestia, dzięki niej będziemy mieli większy komfort pracy oraz nasze urządzenie będzie przez dłuższy okres czasu utrzymane w czystości. Wyróżniamy rodzaje czyszczenia:

Emalia łatwo czyszcząca – nowoczesne piekarnik posiadają emalię, która poprzez swoją śliskość pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość piekarnika. Boki wnętrza piekarnika wyróżniają się brakiem zagłębień. Czyszczenie takiej powierzchni jest naprawdę łatwe.

Czyszczenie parowe – czyszczenie piekarnika polega na wlaniu około 200 ml wody na blachę, która jest do tego przystosowana. Następnie włączamy program i czekamy aż się zakończy. Po skończonej pracy, mamy zmiękczone zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je szmatką. Do poprawienia efektu, można dodać trochę octu.

Kataliza (panele katalityczne) – szerokie wkłady instalowane po bokach piekarnika. Wkłady katalityczne są szorstkie, dzięki takiej budowie absorbują tłuszcz i go wypalają. Wkłady mogą być wymienne, zależne od producenta czy też danego modelu.

Pyroliza – jedyna opcja czyszczenia piekarnika w pełni skuteczna, lecz posiada również swoje wady. Taki rodzaj czyszczenia polega na rozgrzaniu piekarnika do około 500°C i wypaleniu całego brudu w popiół. Zazwyczaj do tego typu czyszczenia musi ściągnąć wszystkie drabinki, wyjąć wszystkie blachy, brytfanki itp. Podczas całego procesu możemy czuć zapach spalenizny, ale to normalne zjawisko. Z wad na pewno możemy tutaj zauważyć, brak możliwości umiejscowienia piekarnika bezpośrednio przy lodówce, konieczność wykonania dodatkowej wentylacji w pionie szafek gdzie jest umiejscowiony piekarnik. Czyszczenie te zaleca się osobą, które pieką dużo mięsa. Zaleca się używanie pyrolizy maksymalnie raz w miesiącu.

Do czyszczenia piekarnika należy używać bezpiecznych detergentów o gładkiej strukturze oraz miękkich ścierek, tak aby nie porysować komory piekarnika.

Model, który posiada czyszczenie parowe oraz emalię łatwoczyszczącą to – Piekarnik BERG BGOV12 oraz BGOV9. (tutaj trzeba podlinkować model BGOV12 oraz BGOV9)

Model, który posiada czyszczenie katalityczne oraz emalię łatwoczyszczącą to model BGOV10. (tutaj trzeba podlinkować model BGOV10)

Wszystkie piekarniki marki BERG posiadają 3 lub 2 szyby łatwe w demontażu do czyszczenia!