Jak dobrać płytę grzewczą do kuchni?

Wybór płyty grzewczej do nowej kuchni nie jest łatwy. W końcu chodzi o zakup na wiele lat. Płyta grzewcza powinna być przede wszystkim funkcjonalna i optymalnie dobrana pod nasze preferencje. Najważniejszą kwestią jest rodzaj zasilania, sterowania, funkcje dodatkowe oraz dołączane akcesoria.

Płyty grzewcze dzielimy na:

– płyty gazowe (zasilane gazem, bardziej tradycyjne rozwiązanie, z prostą oraz szybką obsługą)

– płyty ceramiczne (wybierana do współczesnych wnętrz, polega na podgrzewaniu pola grzewczego pod naczyniem za pomocą grzałki lub lampy halogenowej)

– płyty indukcyjne (najbardziej nowoczesna, działanie polega na wytwarzaniu pola magnetycznego, które powoduje podgrzewanie naczynia).

Sterowanie płyty grzewczej:

– pokrętłami – rodzaj sterowania spotykany w płytach gazowych, polega na wciśnięciu i przekręceniu pokrętła, tak aby rozpocząć gotowanie na danych palniku,

– sensorowe/dotykowe – polega na wciskaniu przycisków + lub – na płycie, tak aby dodawać lub odejmować stopnie mocy grzania, spotykane w płytach indukcyjnych i ceramicznych,

– typu SLIDER – sterowanie tego typu polega na wybraniu odpowiedniej mocy z dostępnej skali, jest to najszybszy rodzaj sterowania dostępny w płytach grzewczych, może występować jeden do wszystkich pól lub osobne do każdego pola.

Czym czyścić płyty grzewcze?

Płyty grzewcze gazowe należy przemywać miękką ścierką z płynem do mycia szyb (w przypadku szklanej płyty) lub płynem do tłustych zabrudzeń w przypadku płyty emaliowanej lub brudu trudniejszego do wyczyszczenia.

Płyty grzewcze ceramiczne i indukcyjne należy czyścić łagodnym detergentem oraz miękką ścierką. Mamy tutaj ułatwione zadanie przez zastosowanie jednolitej, gładkiej powierzchni.

Płyta grzewcza, którą wybrać?

Każdy rodzaj płyty ma swoje wady i zalety, wybór nie jest łatwy. Kuchenki indukcyjne są może i tanie, ale dalsze koszty eksploatacji są dosyć wysokie, przez konieczność kupienia odpowiednich garnków. Płyty ceramiczne nagrzewają o wiele szybciej garnki niż płyta gazowa, lecz chwila nieuwagi i możemy się poparzyć. Płyty gazowe zapewniają bezpieczeństwo poprzez zastosowanie zabezpieczenia przeciw wypływowego gazu, uszczelnienia pokręteł itp.