Jak dobrać okap do kuchni?

Okap kuchenny to nieodzowny element każdej kuchni, ma służyć do usuwana zapachów z pomieszczenia, nadmiaru pary z gotowania ale także absorbowania tłuszczu. Przy wyborze nowego okapu do kuchni najważniejsze są trzy rzeczy: rodzaj zabudowy, głośność i wydajność.

Wśród nowoczesnych okapów możemy wyróżnić okapy przyścienne/kominowe. Cechują się tym, że stanowią dekoracyjny element kuchni, nie są obudowane. W tej grupie wyróżniamy różne kształty, tj. skośne, w kształcie litery T, klasyczne jak i tuby (okapy cylindrowe). Pamiętajmy, że w przypadku okapu kuchennego przyściennego należy dobrać urządzenie z odpowiednią długością maskownicy komina, tak aby sięgał bezpośrednio do sufitu.

Kolejną grupą są okapy podszafkowe, dzielą się one na te mniej widoczne: wkłady do wbudowania, oraz te bardziej widoczne: teleskopowe. Wkłady kuchenne do zabudowy są cenione za estetykę, oryginalny design oraz tym, że nie mają bezpośredniego wpływu na wygląd kuchni. Okapy te mogą pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg.

Ponad to w marce BERG możemy wyróżnić okapy wyspowe. Wybór tutaj jest oczywisty w przypadku posiadania wyspy kuchennej. Wyróżniamy tutaj okapy: tuby, w kształcie litery T oraz takie do zawieszenia na linkach. Cechują się ponadczasowym wyglądem i nienaganną wydajnością.

Jak powinna być głośność okapu? Głośno działający okap to zmora w każdej kuchni. Marka BERG w opisach przy swoich okapach podaje informacje o głośności maksymalnej. Tutaj warto zwrócić uwagę, na to, aby wybrać okap, który jest relatywnie cichy względem wydajności. Wiadome jest, że okap z turbiną 800 m3/h będzie głośniejszy niż okap z turbiną o wydajności 300 m3/h.

Wydajność okapu podawana jest w (m3/h). Optymalnie dobrany okap filtruje całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny. Do zamkniętej kuchni o wielkości do 15 m2  wydajność maksymalna na biegu turbo powinna wynosić około 400-500 m3/h. Do otwartych kuchni o powierzchni około 25 m2 wydajność okapu powinna wynosić około 750 m3/h. Podane wydajności są poglądowe. Należy pamiętać, że używanie okapu jako wyciąg będzie efektywniejsze niż użytkowanie okapu jako pochłaniacz (z filtrami węglowymi).

Co ma bezpośredni wpływ na głośność i wydajność okapu?

– drożność i przekrój komina wentylacyjnego

– średnica kanału odprowadzającego opary do komina (120 lub 150 mm)

– ilość zakrętów i zwężeń kanału wentylacyjnego

– długość kanału

– drożność filtru przeciw tłuszczowego

– poprawność zamontowania – brak drgań w przypadku pracy na maksymalnych biegach

– filtry węglowe (stosowane w przypadku pracy okapu jako pochłaniacz)